Kana
A kanji egyszerstsbl teht ktfle rsrendszer keletkezett, a hiragana, s katakana. A kettt sszefoglalan kan-nak nevezik. A hiragana jeleit a kanji mellett a japn szavak rsra hasznljk. A katakana valamivel ksbb alakult ki, s jeleit fknt idegen szavak s klfldi nevek rsra hasznljk. A hiragana s katakana ma hasznlatos alakjt 1900-ban llaptottk meg egy, az llami iskolkra vonatkoz rendeletben. A msodik vilghbor utni helyesrsi reform sorn ezekbl kt hiragana-jelet, s kt katakana-jelet elavultnak nyilvntottak, s trltek, gy ma mindkt sztagrs 46 hivatalosan elismert jelbl ll. Sok esetben tallkozunk azzal, hogy a kanji rsjelek fltt hiragank lthatk. Ezek a kanji kiolvasst segt jelek, nevk furigana.
A hiragana s katakana rsjelrendszerek t magnhanzbl (a, i, u, e, o) s tizenngy mssalhangzbl (k, g, s, z, t, d, n, h, b, p, m, y, r, w) llnak. A sztagok ezek kombincijbl alakulnak ki. A mssalhangzk az n kivtelvel soha nem szerepelnek nllan, csak magnhangzval egytt alkothatnak sztagot.
Az n. gojuon rsjelek az t magnhangz, s a k, s, t, n, h, m, r, w, n zngtlen mssalhangzk kombincii.
Az n. dakuon rsjelek az t magnhanz, s g, z, d, b zngs mssalhangzk kombincii. Alakjuk megegyezik zngtlen prjaik (k, s, t, h) rsval, csak a jobb oldalukon kt vonal (dakuten), a zngstjel tallhat.
Az n. handakuon rsjelek az t magnhangz, s a flig zngs p mssalhangz kombincii. Ezen sztagok rsa megyegyezik a zngtlen h mssalhangzs rsjelekkel, csak a jobb oldalukon egy kis karika (maru) tallhat, ami jelzi a flzngs kiejtst.
Az n. youon az "sszevont" hangok neve, vagyis egy mssalhangz + ya, yu, yo sztagok kombincii.
A magnhangzk nyjtst (vagyis a hossz magnhangzkat) vzszintes vonnallal jellik.
Forrs: AoiAnime |