forrás: wikipédia
JAPÁN KULTÚRA, TUDOMÁNY ÉS OKTATÁS
Engedjenek meg egy rövid bevezetőt Japán földrajzáról, mivel ez meghatározó tényező a japán kultúra és gondolkodásmód kialakulásában.
Japán Magyarországtól igen távol, Európától keletre fekszik, Kína közvetlen szomszédságában. A japán szigetvilág 3800 kilométer hosszú keskeny ívben nyúlik el, teljes területe körülbelül 378000 négyzetkilométer. Ez valamivel nagyobb, mint az Egyesült Királyság területe. Japán teljes területének körülbelül 71 %-a hegyvidék. 532 japán hegycsúcs magasabb 2000 méternél és a Fudzsijáma, a legmagasabb 3776 méter. A japán szigetvilág négy fő szigetből áll: Hokkaido, Honsu, Sikoku és Kyusu, továbbá van még körülbelül 3900 kis sziget. Ma két tengeralatti alagút köti össze Hokkaidot Kyusuval. Sikokut egy hosszú tengeri híd kapcsolja össze Honsuval.
Japán legnagyobb részén négy különböző évszak van. Tavasz és nyár között, június közepétől július közepéig - Hokkaidot kivéve - esős az időjárás. Augusztustól szeptemberig tájfunok alakulhatnak ki zuhogó esővel és pusztító széllel. A csapadék igen bőséges:1000 és 2500 milliméter között van évente. A kiadós esőzések és a megfelelő hőmérsékleti klíma miatt Japán legnagyobb részén gazdag erdőségek és lenyűgöző vegetáció található. Japánban 77 aktív vulkán van, amelyek természetes hévforrásokat táplálnak. Ezzel a vulkanikus aktivitással együtt jár, hogy Japán állandó földmozgásoknak és esetenként nagyobb földrengéseknek van kitéve. Történelme során Japán gyakran szenvedett el tájfunok és földrengések okozta katasztrófákat, de nem pusztította idegen megszállás, csak 1945-ben, amikor amerikai bombák - az atombombákat is beleértve - lerombolták városait. A földrajzi adottságok hatással voltak a japán történelemre és kultúrára. Japán hosszú időn át fizikailag és politikailag el volt szigetelve a világtól, de amikor külföldiek érkeztek az országba és hozták a saját, japánokétól eltérő kultúrájukat, vagy amikor japánok utaztak külföldre, a japán emberek lelkesen tanultak a külföldiektől. A japán kultúra elszigeteltségéből fokozatosan kiszabadult, és sokféle nézőpontot tett magáévá a különböző kultúrákból.
Japán és a japán kultúra rövid története
Japán több, mint 100000 évvel ezelőtt népesült be, mint azt az ásatások során előkerült legrégebbi emberi csontmaradványok bizonyítják. A mai japánok ősei - úgy gondoljuk -18000-11000 évvel ezelőtt jöttek Japánba. Ez az utolsó jégkorszak idején történt, amikor a világóceán 140 méterrel volt alacsonyabb, mint most, és Japánnak szárazföldi összeköttetése volt az ázsiai földrésszel. Ez a nagy népvándorlások kora volt világszerte. Japán könnyen elérhető volt a nomád népek számára. Északról a koreaiakkal és kínaiakkal rokon új-mongol törzsek érkeztek, délről pedig a dél-ázsiai népekkel rokon ó-mongolok jöttek. A japán alapvetően mongoloid nép, ez a keveredés következménye, ámbár az ainuk Észak-Japánban az elő-kaukázusiak közé tartoznak. Az időszámítás szerinti 7. században a keveredés csaknem befejeződött, és a japán nép homogénné vált.
A japán történelem három fő periódusra osztható:
ˇ ókor (i.e. 800 - i.sz.1191);
ˇ középkor (1192 -1867); |