Forrás: Wikipédia
Sake
A szake Japán hagyomágyos itala már nagyon régóta. Először a japán mítoszokban jelent meg, modern készítésmódja már kb. a 17. században kialakult.
A szake átlátszó és színtelen (esetleg egy kissé sárga) folyadék, megközelítően 15% alkoholt tartalmaz.
1993-as statisztika szerint a japánok, leginkább sört ittak (72%), ezt követi a szake (15%). Az exportált szake menyisége 19 826 liter, ami megegyezik Tokió kéthavi szakefogyasztásával.
A szake is erjesztett ital, mint a sör és a bor.
A szake készítésénél az eljárás egyszerűbb, mint a sörnél vagy a bornál, mert a japánok elegendő cukrot biztosítanak az élesztőnek az alkohol előállításához. Tudni kell, hogy a sör- vagy szakeélesztő gabonakeményítőt nem képes alkohollá alakítani.
Összetételét tekintve a szake csak rizsből és vízből áll. A hagyományos készítési mód szerint mi a levegőben lévő élesztőgombákat hasznosítjuk. De most, az árak csökkentése és az erjesztési idő megrövidítése céljából, gyakran használnak a szakeüzemek részére árusított szakeélesztőt.
Szake készítésénél a víznek is nagy a jelentősége. Sok évvel ezelőtt használtuk a folyók, tavak vizét is, de mos mély kutakból nyert vizet használunk, szürés után. Jó szakéról híres vidékek jó rizsben és jó vízben is gazdagok.
20 évvel ezelőtt csak kevés fiatalt érdekelt a szake. (Bármely országban gyakran előfordul, hogy a fiatalok elutasítják a hagyományokat.) Sőt szándékosan előnyben részesítették a sört és a whisky-t a szakéval szemben. De az utóbbi években a szake nagyon népszerüvé vált a japán fiatalok körében.
"Toozi" irányító és mesterember, aki szakét készít. Nyáron a mezőgazdaságban dolgozik, de télen az üzemben lakik, külön a családjától, hogy szakét készítsen. A szake az ő terve szerint és irányítása alatt készül.
Japánban kb. 8000 "Toozi" van. Saját helyi csoportjuk és stílusuk van a szakekészítéshez, és így élvezhetjük a szakék ízének változatosságát.
"Kuramoto" jelenti a szakekészítőt, vagy az ő üzemét. Japánban kb. 2000 szakeüzem található. Néhány közülük nagy üzem, iparszerűen készít szakét. De legnagyobb részük kis üzem, melyek kevesebb, mint 20 000 liter szakét gyártanak havonta. |