Forrs: Wikipdia
Japn lakossga egyszerre kt jelents vallst gyakorol, a sintt s a buddhizmust. Ezek msfl ezer ve lteznek egyms mellett s hatnak egymsra. A sint Japn shonos hitvilga, a japn buddhizmus azonban olyan vilgvalls, amely Kelet- s Dlkelet-zsiban, illetve Nyugaton tbb szz milli hvt mondhat magnak.
Japn shonos valls hagyomnynak neve az istenek tja, ezt jelenti a Kami no Micsi japn kifejezs, illetve a sint sz is, amely a knai sen (szellem) s tao (t) japn kiejts szerinti sszevont alakja. Mindkt elnevezst a sen s a tao knai rsjegyvel jellik. A XVII -- XIX. sz., a valls jjledsnek idszaka ta a sint az elterjedtebb megnevezs -- br a fellesztst szorgalmazk ppensggel Kna-ellenes rzelmek voltak.
Brmekkora hatst gyakorolt is a knai hitrendszer, filozfiai s mvszet, Japn mindig megrizte mssgt. A japnok sidk ta sajt zlskre formlnak minden ms kltrbl tvett elemet. A Japnban gykeret vert mahajna buddhizmus irnyzatai -- a "narai iskolk", a tendai, a singon, a dzsd-s, a dzsd-sins, a nicsiren-s s a nicsiren-ss, a zen s egybb felekezetek -- hamarosan nll japn arculatra tettek szert, amelyet mig megriztk. gy a sint s a buddhiuzmus kztti hatrvonal elmosdott, ezt mutatja, hogy szmos buddhista istent sint kamiknt is tisztelni kezdtek.
Az utbbi vtizedekben Japnban kialakultak az n. j vallsok, ugyanakkor jjaledt az eredetileg a XVI. sz.-ban meghonosodott, de hamarosan elnyomst szenved keresztnysg is. E hitrendszerek felvirgozshoz a Tokuvaga-sguntus utols hrom vtizedben (1837-1867) tapasztalt trsadalmi kosz, illetve a msodik vilghbor utni gyors gazdasgi fejlds szolgltatta a mozgatert. Mindkt esetben a klfldi s shonos elkpzelsek, szoksok, rtusok s hiedelmek meglehetsen finom tvzetbl sajtosan japn hagyomny alakult ki.
A trsadalmi sszefogs s egyni rdekek ezzel egytt jr httrbe szortsa a sint s a buddhista irnyzatot egyarnt a kezdetektl jellemzi. Az vszzadok sorn mindkt vallsban fontos ernynek szmtott az egyn alrendelse a kzssg jlte rdekben, legyen az hznp, a rizstermeszt falu, a zrt szamurj elit vezette feudlis fldbirtok vagy akr egy mai multinacionlis vllalat alkalmazotti kzssge. |