*AnimeKira*

Black Cat
&
Yamato Gensouki
mangk 
letltse

 

Link me


Banner/
Buttoncserk


Partners





Anime Fans
Induls: 2007-03-24
 
Log in
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Site
 
Kato Kazuki
 
Kna
 
Japn
 
Kat-Tun
 
Blog

pervband.blogspot.com/
 


 

 

Forrs: Wikipdia
I. Trtnet
"Harcos lovag" s "szolgli"
Japnban a 7-9. szzadban knai mintra kialaktott kzpontostott llam jtt ltre. A 10. szzadra a kzponti llamhatalom azonban mr formailag sem mkdtt. Vidken mr a rendfenntarts cljbl is szksg lett a felfegyverzett csaldok harci erejre.
A harcos csapatok eredetileg csaldi alapon szervezdtek. A csaldf krl csoportosultak a csald frfitagjai, a rokonfik, illetve hziszolgk, a szolglatba ll parasztok s a hsgket felajnl kisebb gazdk. A kialakul csoportok tagjait ers fggsgi rendszer kttte ssze. A harcosokat ezrt a "szaburau" ("szolgl valakit") szbl kpzett "szaburai, szamurai" kifejezssel kezdtk megjellni. A szamurj sz teht kezdettl a fegyveres szolglatot teljest csatlsokra vonatkozott. A harcosok magukat a "busi" ("harcos lovag") nvvel jelltk, idertve a fegyveres csoportok vezetit, a nagyurakat is. A hsges szolglatrt az r megvdte csatlst, szemlyt s birtokait, illetve a hadizskmnybl is rszestette ket. [...]
A "hadakoz tartomnyok kora"
A busi kormnyzat els szakasza (12-15. szzad) viszonylag ers s szilrd volt, de a 15-16. szzad forduljtl egyre tbb tartomnyi zavargs s helyi hborskods trt ki, s a kzponti hatalom lassan elvesztette irnyt s ellenrz erejt. A tartomnyokban vgl egy-egy nagyr vlt a terlet egyedli urv, s a tartomnyban l szamurjok az vazallusai lettek. [...] A 16. szzad els harmadra mintegy 250 nll tartomny alakult ki, mindegyik sajt uralkodval ("nagyr").
A 15-16. szzad a szamurjok klasszikus korszaka. A szamurj hadvisels, harcmvszet kikristlyosodsa, a szamurj etika megformlsa ekkor trtnt meg. A japn vrptszet is ekkor virgzott; a jellegzetes emeletes, pagodaszer tetkkel elltott laktornyos vrkomplexumok legszebb pldi ma rekonstrulva mutatjk a szamurjok vilgt.
Egysgests, 16-19. szzad
A szttagoltsg idejt szksgszeren az egysgests idszaka kvette. [...]
[...] A 17. szzad elejtl hrom hadvezr kevesebb, mint tven v alatt megteremtette az orszg egysgt, Tokugava Iejaszu sgunknt a japn trtnelem legszilrdabb, kt s fl vszzadon keresztl fennll hatalmi rendszert ptette ki.
A Tokugava- (vagy ms nven Edo-) kor (1600-1868) a japn trtnelem legbksebb korszaka volt, a kzpkori anarchia utn az orszgegyests befejeztvel, majd a klvilg (spanyol, portugl hittrtk s kereskedk) fokozatos kizrsval lehetsg nylt a bks, kls hatsoktl mentes fejldsre ("szakoku": "bezrt orszg", a 17. szzad els feltl a 19. szzad msodik felig). Szigoran ellenrztt, hierarchikus trsadalom, ers kzponti llamszervezet, agrrgazdasg, fejlett pnzgazdlkods, jelents urbanizci, nll vrosi kultra (kereskedk), magas szint jogfelfogs, trvnyi szablyozottsg s iskolzottsg jellemezte ezt a korszakot. [...]
Harcosbl kormnyzati adminisztrtor
Tbb mint ktszz vig szinte semmi emltsre mlt konfliktus nem zajlott le az orszgban, nemhogy hbor! Vajon hov lettek a bks korszakban a harcosok?
[...] A tartomnyokat a nagyurak irnytottk, sajt kzigazgatsukkal s hivatalnokaikkal, akik kztt megint csak sok szamurjt tallunk. A szamurjok ekkor mr vrosokban laktak, hbruruk vra kzelben, s a nagyr ltal meghatrozott jrandsgbl ltek. Kivltsgaik (kardvisels, csald- s szemlynv viselse) megmaradtak, de mr nem a falvakban ltek fldjeik mellett, s nem harcoltak. Presztzsk is tovbb lt, a trsadalom legels rtegnek szmtottak, mg ha vagyoni tekintetben az egyre gyarapod vrosi kereskedrteg lassan elhagyta ket (s legnagyobb hitelezik lettek az egyre inkbb eladsod szamurjoknak). A szamurjok egy rsze csak jrandsgbl lt, harci tudomnyt csiszolgatta, a vrosok rmnegyedeibe jrt szrakozni, s kvette urt tjain. [...] Szamurjnak lenni dicssg volt, s egy szamurjhoz mltatlan tettet csakis szeppukuval, ritulis ngyilkossggal lehetett jvtenni. A szamurjernyek a trsadalom minden rtegben kvetend pldaknt jelentek meg.
A szamurjok msik rsze azonban hivatalt vllalt, hiszen mveltsge, kpzettsge megvolt hozz. Nemritkn pedig a tartomnyurak - hogy szmos pnzgyi ktelezettsgknek eleget tehessenek - gazdasgi gyletekbe is bonyoldtak, amelyeket megint csak szamurj csatlsaik intztek. A korszak rtelmisge is gyakorlatilag a szamurjok kzl kerlt ki: k tanulhattak a mr ltez egyetemeken, k tanulmnyoztk a japn tudomnyokat s rtk a korszak fontos elmleti munkit.
A szamurjok trsadalma teht mr a premodern Edo-korban bomlani kezdett. A ltszat azonban mg megvolt: lt a szamurjlegenda, etikai trvnny nemesedett a busid (a szamurj erklcsi-etikai kdex) eszmje, a szamurjok becses kincsknt riztk egyre dszesebb fegyvereiket, s mg ltezett a harcmvszet is, amelyet minden szamurjnak ktelessge volt gyakorolni s fejleszteni. A valsgban azonban a szamurjok egy rsze "polgrosodni" kezdett, a gazdasgi vltozsokhoz folyamatosan alkalmazkodtak, gy aztn a 19. szzadban a modernizciban is vezet szerepet vihettek.
A Meidzsi-kor, 1868-1912
Amikor az 1850-es vektl kezdve megjelentek a japn partoknl az orszg megnyitst kvetel amerikai, angol, francia s orosz hajk, nyilvnvalv vlt a Nyugat technikai flnye, s az is, hogy ezzel Japn nem szllhat szembe. A mintegy msfl vtizednyi bels hatalmi harcok utn a "csszrsg hatalmnak visszalltsa" (azaz az vszzadok ta a csszr helyett kormnyz katonai vezets, a sguntus eltrlse) programjval 1868-ban uralomra kerlt szamurjcsoport - miutn a sgun visszaadta hatalmt a csszrnak - meghirdette az j korszakot: a Meidzsi ("Felvilgosult Kormnyzs"), a reform, talakuls, nyugatosts s modernizci kort.
Rgi krds a japn s a nemzetkzi szakirodalomban: kik, milyen rteg irnytotta a Meidzsi-talakulst? Az jabb kutatsok megcfoljk azt a rgebben hangoztatott ttelt, miszerint a szamurjok reakcis erknt lltak ellen a modernizcinak, amely vgl legyrte s eltntette ket. Tny, hogy erre utal jelek is voltak (szamurjlzadsok az 1870-es vekben), de az is tny, hogy az j hatalmi elit alapjt is egy csoport szamurj alkotta az orszg gazdag dlnyugati terleteirl, akik a csszr nevben testletileg kormnyoztak. A Meidzsi-korszak (1868-1912) clja egy olyan gazdag, stabil s ers orszg felptse volt, amely minden tekintetben llja a versenyt a nyugati hatalmakkal. Ehhez a korszak vezeti vllaltk a teljes talakts programjt: egy j orszg felptst. A modernizci - nyugati mintj llamberendezkeds (parlamentris rendszer) kiptse, kzigazgatsi reform, hadseregszervezs, fldreform, iparosts, bankrendszer kialaktsa - a trsadalmat sem hagyta rintetlenl. 1871-ben meghirdettk a trvny eltti egyenlsget, eltrltk a szamurjok kivltsgait, s els lpsben cskkentettk jrandsgukat, majd el is trltk azt. Termszetes, hogy ennek az talakulsnak vesztesei is voltak, elszegnyed szamurjok, akik a kapitalizld, nyugati eszmkkel titatott j vilgban nem talltk a helyket. Elgedetlensgk lzadsokban is testet lttt, az utols - legnagyobb - 1877-ben trt ki, amelyet aztn az j llami hadsereg - parasztokbl besorozott, de nyugati egyenruhban s fknt nyugati fegyverekkel, puskkkal harcol - egysgei vertek le. Japnban ezzel hivatalosan vge lett a szamurjok kornak.
Polgrosod szamurjok
A volt szamurjok nagy rsze azonban nem ezt az utat vlasztotta. Az j hatalmi elit tbbsge busi szrmazs volt, azaz k irnytottk az orszgot. Az alacsonyabb rang volt szamurjok tbbsge az j kormnyzatban s az llamigazgatsban helyezkedett el. Lassanknt bellk alakult ki az llamappartus szakrt grdja s hivatalnokrtege. Tbb szamurj prblkozott a Meidzsi-korban az zleti vilgban is - ez addig, a szigoran elklntett trsadalomban szmukra tiltott volt -, nem kis sikerrel. (Az egyik legnagyobb japn vllalatot, a Micubisit egy volt szamurj alaptotta.) Az rtelmisgi rteg pedig, amely addig nagyrszt szamurjokbl llt, az j oktatsi rendszernek ksznheten trsadalmi alapjt tekintve kiszlesedett, de mg gy is jelents volt kztk a rgi szamurjok arnya. A szamurjok trtnete ezzel vget rt. Szellemi hagyomnyuk azonban sokkal ersebbnek bizonyult, s gyakorlatilag a tovbbiakban is az hatrozta meg a klssgeiben nyugativ lett orszg szellemisgt, sajtos arculatt.
II. A szamurj hagyomny
Eurpai lovag, japn szamurj
A japn szamurjokat gyakran hasonltjk az eurpai kzpkor lovagjaihoz. [...]
Eurpa trtnelmnek azonban csak nhny szz vt hatrozta meg a lovagi hadvisels, s a lovagi kultra az eurpai kultrnak csupn egy szelete. A japn szamurjok viszont 600-800 vig uraltk orszgukat, kultrjuk pedig a mai napig is meghatroz a japn mindennapokban. A szamurj kultra alapja filozfiai, vallsi, trsadalmi s katonai eredet. Konfucianizmus, Zen buddhizmus, busid, s az ie-csaldmodell egyttesen alaktotta ki a szigor morlt s etikt. [...]
A busi trsadalom szervezdse
A busi csoportok az ie modellje alapjn szervezdtek Az ie a szamurjok konfucinus filozfin s etikn alapul csaldmodellje volt. A konfucianizmus mr a 6. szzadtl jelen volt a japn elit eszmi kztt, s meghatroz lett abban, ahogyan a japnok a vilgot s a benne l emberek egyms kztti kapcsolatait lttk. Hsg, ktelessg, hagyomnyok tisztelete, hierarchia az emberek kztt: r s szolga, apa s fi, frj s felesg, idsebb s fiatalabb testvr - mindenki rsze egy al-flrendeltsgen alapul viszonyrendszernek, s feladata a r hrul ktelessgek teljestse. A legnagyobb kzssg az orszg, amelynek feje a csszr, minden hatalom birtokosa, minden alattvaljnak ura. Az ie nem szigoran vrsgi alap csoportot jellt, ezrt csak "jobb hjn" nevezhetjk az ie-t csaldnak. A sz jelentse "hz", illetve azok sszessge, akik a hzban lnek, "hznp". A csaldon bell szigor hierarchia rvnyesl. A "hz" feje, a csaldf a csoport tagjainak szinte korltlan hatalm ura volt. Alrendeltjei felttlen engedelmessggel, hsggel tartoztak neki, cserbe a csaldf felelssget viselt rtk, s gondoskodott rluk. [...] Az ie mint kzssgszervez modell a 17. szzadtl fokozatosan elterjedt a japn trsadalom tbbi rtegben is, s nemcsak a csaldok, hanem ms kzssgek s trsulsok esetben is ez volt a modell. gy lett a nemzet a legnagyobb csald, ln a csszrral, akirt vgs soron minden alattval l s meghal, ha kell. (Az ie hagyomnybl mg a mai japn vllalati rendszer is riz valamit: a szigor hierarchia, a szemlyes al-flrendeltsgi viszonyok, a felttlen lojalits, a paternalista szemllet - "gondoskod fnk" -, a kzs clrt val kzds, az egyn alrendelse a kzssgnek - taln ebben is kereshet a japn sikerek egyik magyarzata.)
A szamurj harcmvszet
A szamurj harci mvszet magban foglalta a lovas harcmodor, az jjal val bnsmd s a kardvvs (a katant, a szamurjkardot a vilg legkivlbb kardjnak tartjk) idvel tklyre fejlesztett tudomnyt.
j irodalmi mfaj szletett mr a 12. szzad folyamn, a gunkimono (hbors trtnet), amely a hsies, btor, kemny let dicssgt s a hall mltsgt hirdette. A szamurjok jellegzetes katonai rtkeit mr ekkor vilgosan felsoroltk: er, merszsg, ravaszsg, tntorthatatlan hsg urhoz, nagylelksg a gyzelemben, btorsg a veresgben, a szemlyes s a csaldi dicssg s hrnv megalapozsa s nvelse. Leghitvnyabb tulajdonsgoknak a gyvasgot, a becstelensget s a htlensget tartottk. [...] A harcos eszmnykp hsiessgnek vgs prbja az let felldozsa volt: meghalni a hbrrrt vagy ritulis ngyilkossgot elkvetni (nyugaton ez a harakiri - hasfelvgs - nven ismert, a japnok azonban a szeppuku kifejezst hasznljk), a fogsgba ess vagy a kegyvesztettsg szgyennek elkerlse rdekben. [...]
Mveltsg s letfilozfia: a Zen
A szamurjok letformjt nemcsak a katonskods klnbztette meg az arisztokrcitl vagy a 15-16. szzadtl npessgben s kultrateremt erejben is egyre jelentsebb vroslak rtegtl, hanem zlsvilguk, filozfijuk s letszemlletk is. [...]
[...] A Zen a 12-13. szzadban, a busi hatalomra kerlse idejn terjedt el Japnban, s sajtos japn sznezett ppen a harcosok letszemlletvel val klcsnhatsban nyerte el. A Zen jval gyakorlatiasabb volt minden addigi buddhista irnyzatnl. Az egyszersg, az l helyzetben vgzett meditci szigorsga, a szemlyes - sajt erfesztssel elrhet - megvilgosods lehetsge, a gyakorlatias gondolkods transzcendens s mindennapi skon is eligaztst adott az letvitelhez. nfegyelem, sszpontosts, szigor munka a mindennapokban: a kvnatos viselkeds alapja, amely ksbb, a mr nem katonskod szamurjoknak is meghatrozta letvitelt.
A Zen mvszet szigor egyszersge, jelzsszer, mvszi kifejezsmdja tkletesen megfelelt a szamurjok puritn letvitelnek s szemlletmdjnak, amelyhez azonban finom mvszi zls trsult. A tusfestszet szntelen, jelzsszer vonalakkal a valsgot csak sejtet brzolsmdja, a "szraz kertek" vilga (amelyekben csak homokkal, kavicsokkal s kvekkel jelzik a termszet vilgt), a teaszertarts mesterklten egyszer kellkei voltak ennek a tiszta, szigor, de mgis finom zls vilg legjellegzetesebb kifejezi. (Mindezeket ma a legsajtabb japn mvszeti gak kztt tartjuk szmon.)
A sint
Japn si vallsa igazbl nem valls, inkbb az sk tiszteletn, a termszet imdatn s az si hiteken alapul ritulk s hitvilg laza szerkezete. Mitolgija tartalmazza a vilg teremtst, a Japn-szigetek szletst s az istensgek (kami) panteonjt. A sint hitvilg a japn csszrt a sint fistensg, a Napistenn egyenes gi leszrmazottjnak tekinti. Azaz a csszr isteni szemly, Japn pedig az istenek vdelme alatt ll. (Ezrt hittk a japnok fanatikusan, hogy nem veszthetik el a hbort.) Kami megszmllhatatlanul sok van, ott rejteznek mindenhol, fknt a termszeti jelensgekben, de dicssgesen lt emberbl is vlhat kami. Fknt a hsi hallt halt szamurjokbl, akikre aztn csaldjuk bszke lehet, nevt genercik sora rzi meg emlkezetben s az sk tiszteletre emelt hzioltron.

Gravitation
 
Kiddy Grade
 
Black Cat
 
BLOOD+
 
Prince of Tennis
 
Shingetsutan Tsukhime
 
Fullmetal Alchemist
 
Shaman King
 
Angel Sanctuary
 
Black Blood Brothers
 
Elfen Lied
 
Nana
 
REC
 
Paradise Kiss
 
Suzumiya Haruhi
 
Devil May Cry
 
Jigoku Shoujo
 
Spiral
 
Wolf's Rain
 
Lamune
 
Perfect Girl Evolution
 
Ghost Hunt
 
Yu-Gi-Oh!
 
Papa to Kiss in the Dark
 
Egyb
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!